Strukovne vještine su svuda oko nas

Kompetencije koje se osiguravaju strukovnim obrazovanjem moraju biti prepoznate i potrebne na tržištu rada.

STRUKOVNE VJEŠTINE SU SVUDA OKO NAS!

Strukovno obrazovanje i osposobljavanje – bolji odabir.

U određenom broju slučajeva učenici završnih razreda osnovnih škola i njihovi roditelji upisuju strukovnu školu kao „drugi odabir“. Stare predrasude dovele su do toga da strukovno obrazovanje i osposobljavanje ima nisku privlačnost i ugled u društvu.

Strukovno obrazovanje i osposobljavanje danas je inovativno, koristi moderne tehnologije te se njime stječu vještine koje su potrebne i tražene na tržištu rada. To su vještine koje koristimo svaki dan i koje uključuju široki spektar zanimanja - od tradicionalnih, poput frizerstva, pa do modernih vještina, poput robotike, mehatronike i računalstva. Upravo su kvalifikacije koje se stječu u strukovnom školama od velike važnosti i vrlo su tražene na tržištu rada i stvarnost je drukčija od negativne percepcije.

Očekuje se da će u budućnosti učenik sa strukovnom kompetencijom lakše pronaći konkurentno radno mjesto. U tijeku je modernizacija cjelokupne ponude strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, što podrazumijeva razvoj novih strukovnih kurikuluma u svim sektorima s jakom poveznicom s potrebama tržišta rada.

Strukovne vještine su prijeko potrebne i, kao što poručuje oglasna kampanja Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, strukovne vještine su svuda oko nas! Strukovne vještine oblikuju svijet u kojemu živimo i zato je odabir strukovnog obrazovanja – bolji odabir!

Na sljedećoj poveznici možete pronaći i glavni promotivni video kampanje: https://www.youtube.com/watch?v=cdXYsVvnhlY . Putem Facebook stranice WorldSkills Croatia također možete pratiti kampanju.

Pozivamo vas da se dijeljenjem objava o kampanji i vi priključite u aktivno podizanje svijesti o važnosti strukovnog obrazovanja u društvu te prisutnosti strukovnih vještina svuda oko nas!

DRAGICA VRGOČ

Viša stručna savjetnica

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih I Agency for Vocational Education and Taining and Adult Education

Odjel za kurikulum, razvoj i praćenje

Odsjek za zelene i kreativne industrije

Milana Amruša 4, 10 000 Zagreb, HR, www.asoo.hr

Izvor: Srednja škola Lovre Montija, Knin

objavio: Berta Dragičević   datum: 3. 7. 2019.