EUROPSKI DAN PARKOVA

Srednja škola Lovre Montija, Knin

25. svibnja 2020.

IZVJEŠĆE

o provedenim aktivnostima uz obilježavanje Europskog dana parkova

U proteklom tjednu u sklopu aktivnosti_8 unutar projekta Znanje za održivo djelovanje, učenici srednje škole Lovre Montija obilježili su Europski  dan parkova. Dio od planiranih aktivnosti preselili smo u virtualno okruženje.

1. Aktivnost – osmišljavanje i dizajn letaka

Učenici su osmislili i dizajnirali 8 različitih letaka u različitim digitalnim alatima (prilog 1). Naknadno će učenici odabrati pobjednički letak koji će biti izrađen od recikliranog materijala.

2. Aktivnost – osmišljavanje i dizajn edukativne klupe

Učenica je osmislila dizajn edukativne klupe (prilog 2). Prema predloženom dizajnu klupu ćemo izraditi i postaviti ispred Doma za starije i nemoćne u Kninu kada se za to stvore povoljni epidemiološki uvjeti.

3. Aktivnost – literarni natječaj na temu „Pričali su nam priče“

Učenice su osmislili priču „Zaboravljeni park“ te pjesmu bez naslova o važnosti parkova (prilog 3).

4. Aktivnost – prezentacija na temu_Parkova

S ciljem naglašavanja važnosti parkova i zelenih površina u gradu Knin, učenice su izradile kratku edukativnu prezentaciju.

Sav pripremljeni materijal iskoristiti ćemo u realizaciji aktivnosti 8.

Marijana Zaninović, prof. biologije i kemije

voditeljica školskog projektnog tima

prilog 1: Dizajn letaka

prilog 2: dizajn edukativne klupe

prilog 3: priča i pjesma

ZABORAVLJENI PARK

U predivnom malom gradiću uz obalu mora društvo iz srednje škole često provodi svoje najljepše dane. Njihova mjesta za okupljanje su nerijetko kafići, kina, klubovi…Rijetko odlaze u prirodu jer im je tamo dosadno i monotono. Nažalost to nije samo u tom gradu nego i u ostalima.

Mnogi mladi ne zamjećuju ljepotu prirode, a posebno parkova. Doduše parkovi čak i dolaze u obzir za razliku od ostale prirode. Parkovi koliko toliko imaju važnost i u ovome malom gradu. Ponekad kad im dosadi buka u prepunim kafićima mladi odlaze u parkove te tamo provode vrijeme u predivnom zelenilu, šarenim klupama i samom smiraju. Naravno mnogi tamo dožive i najljepše prve ljubavne trenutke, poput prvog poljupca. Međutim ta čudnovata ekipa je izolirala park to jest zamijenili su ga bučnim klubovima. U početku im je bilo super u dimu cigareta pod  neprirodnim  jakim reflektorima. Vrijeme je odmicalo a njima je to odgovaralo, ali nakon nekog vremena im je dosadilo. Nisu znali u čemu je problem te su promijenili više klubova ali su shvatili da nije problem koji je klub. Jer kad su išli umjereno u njih bili su im odlični, posebno u kombinaciji s večernjom šetnjom u prohladnom parku. Shvatili su da im nedostaje zelenilo, svjež zrak, noćne priče na onim predivnim šarenim klupama prepunih ispisanih imena. Shvatili su da je svugdje lijepo kada se ide umjereno. Bilo im je žao što su ignoriranjem parka izgubili mnoge duge šetnje baš to proljeće, međutim sve su nadoknadili to isto ljeto.

Bilo im je jasno da je njihov park jako važan i potreban. Zbog njegove važnosti odlučili su ga još više čuvati, ne bacajući smeće uokolo, sadeći još cvijeća i nadopunjavanjem imena na klupama. Sve to su činili samo kako bi mnoge druge generacije doživjele svoje unikatne priče u tom posebnom malom zaboravljenom parku uz obalu mora.

Anđela Bobanović

Gdje najrazličitije čujes zvukove,
Tamo od tišine ne čuješ mukove,
Gdje zelena ti boja preslikava oči
Tamo život se najšarenolikiji toči.

Nema ništa ljudskom rukom stvoreno,
Ima samo što je od postanka rođeno,
Nema spodobe čovječe da ravnoteži prkosi,
Ima samo krug života što priroda donosi.

U zelenoj krošnji orao gnijezdo svio,
U plavom potoku nad kućom dabar bdio,
U zelenoj travi naporan put kornjača prešla,
U plavom nebu hrabra lasta zaveslala.

Da zaštit se rajeve ljudima daleke moralo,
Da kojima je srce za tom ljepotom titralo,
Da uživaju nek napuste ih brige i strahovi,
Da nas sve ispune mirom ti tajni parkovi.

Manuela Kremenjaš

Izvor: Marijana Zaninović
Priloženi dokumenti:
Europski_dan_Parkova.docx (13.01 MB)

objavio: Jasminka Vujević   datum: 29. 5. 2020.