6. Dani medijske pismenosti

„U ravnoteži – online i offline“

Biti ili ne biti (na mreži) – to je pitanje?

Istraživanje koje su 2022. proveli Agencija za elektroničke medije i UNICEF pokazalo je da svaka treća mlada osoba zbog sadržaja na društvenim mrežama osjeća stres, usamljenost, zavist ili nižu razinu samopouzdanja. Pored online nasilja, najčešći razlozi za zabrinutost mladih kad je riječ o korištenju interneta utjecaj su društvenih mreža na mentalno zdravlje i mogućnost stvaranja ovisnosti o internetu. Zato je ovogodišnji slogan „U ravnoteži – online i offline“.

Srednja škola Lovre Montija i Srednja strukovna škola kralja Zvonimira u suradnji s Hrvatskim radio Kninom i Memorijalnim stanom Marije Jurić Zagorke obilježili su Dane medijske pismenosti nizom aktivnosti namijenjenim učenicima i učenicama 1. – 4. razreda.

Obilježavanje 6. Dana medijske pismenosti započelo je 25. 4. 2023. radionicom Razumijem što vidim! s učenicima 2. D razreda, a istu je radionicu nastavnica Nada Jakovčević održala 28. 4. 2023. u 1. B razredu. Bila je to vrlo živa radionica koja je potaknula razgovor i raspravu o utjecaju medija i influencera na život mladih. Razgovaralo se i o vremenu provedenom na društvenim mrežama kao i o samim medijima i medijskoj pismenosti.

Istog dana u knjižnici naših škola knjižničarka Martina Vujnović održala je zanimljivo predavanje „Što sve (ne) znamo o sigurnosti na mreži“.

Učenici i učenice posjetili su i Hrvatski radio Knin 27. 4. 2023. gdje su se upoznali s načinom nastanka radijskog programa te novinarskim zanimanjem.

Nakon upoznavanja s nastankom programa i razgledavanjem studija i režije, najhrabrije učenice Ana i Ružica uključile su se uživo u radijski program.

Posljednja je aktivnost planirana za 4. 5. 2023., a bit će posvećena Mariji Jurić Zagorki. U suradnji s Memorijalnim stanom Marije Jurić Zagorke bit će organizirano online predavanje na kojem će se učenice i učenici upoznat s njezinim životom i radom s posebnim osvrtom na njezin novinarski rad.

U svim su aktivnostima učenici i učenice aktivno sudjelovali.

Izvori: Nada Jakovčević

Fotografije: Nada Jakovčević, Martina Vujnović

Izvor: Nada Jakovčević

objavio: Jasminka Vujević   datum: 15. 5. 2023.