Diseminacija projekta
Terenska nastava - NP Krka

Stručnim posjetom HE Jaruga učenici su upoznali rad hidroelektrane te utjecajem energije na okoliš.

Hidroelektrana Jaruga najstarija je izmjenična hidroelektrana na ovom prostoru, prvi cjeloviti hrvatski elektroprivredni sustav i jedan od prvih te vrste u svijetu.

Prošetali smo se i kroz NP Krka koji čuva više složenih i iznimno važnih ekosustava - prikaz bogatstva našega planeta i opstanka bioraznolikosti.

U eko kampusu Puljani u Laboratoriju prirode učenici su odradili radionicu "Određivanje gustoće populacije".

Čuli smo zanimljivu priču o sovama ušarama (lat. Bubo bubo) te o program praćenja gnijezda parova sova sa ciIjem uspostave monitoringa rasprostranjenosti i razmjera njezine ugroženosti.

Radionice - tlo

Kroz teorijsku i praktičnu nastavu učenici su se upoznali sa značajakama i ulogom tla.

Kemiju tla određivali su izvođenjem niza praktičnih vježbi: određivanje temperature tla, određivanjem pH tla, određivanjem količine karbonata u tlu.

Upoznali su i važnost kalcija, fosfora i dušika za rast i razvitak biljaka te su napravili vlastiti ekosustav u boci.

Radionice - voda

Kemijski sastav izvorske, vodovodne i morske vode učenici su upoznali kroz teorijsko predavanje te izvođenjem praktičnih vježbi: dokazivanje prisutnosti sulfata, dokazivanje prisutnosti nitrata, dokazivanje prisutnosti amonijaka i površinski aktivnih tvari.

Mikroekosustave koji naseljavaju vode upoznali su izradom preparata, mirkoskopiranjem, promatranjem i crtanjem planktona.

Popularizacija znanosti

U okviru projekta u svibnju nas je posjetila znanstvenica doc. dr. sc. Ivana Carev, voditeljica NAOS Laboratorija s MedILS instituta u Splitu.

Učenicima je održala dva predavanja: motivacijsko predavanje "Biti znanstvenica" i  stručno-znanstveno predavanje "Eterična ulja, više od mirisnih pripravaka".

Hodogram aktivnosti

HODOGRAM PROJEKTA  „BIOKEMIJA KROZ DVA ELEMENTA – VODA I TLO“

Naziv aktivnosti

Opis aktivnosti

Nositelj

vrijeme

I. Sastanak tima

Dogovor oko načina realizacije projektom opisanih aktivnosti

siječanj, 2023.

II. Procjena darovitih učenika

Ciljana skupina: učenici 1. i 2. razreda s izraženim prirodoznanstvenim kompetencijama uporabom Skala za učitelje – procjena osobina darovitih učenika (prema Klarin, Šimić-Šašić, Šušić)

Nastavnici

III. Identifikacija darovitih učenika

NNAT – neverbalni test opće sposobnosti

TOS – test verbalnog rasuđivanja

D. Jozić

IV. Izrada Izvedbenog kurikuluma

Izrada kurikuluma s potrebnim materijalima (razrada aktivnosti, izrada radnih listića, kartice za vrednovanje i samovrednovanje, evaluacijske liste)

V. Nabava opreme

Prema Troškovniku projekta

VI. Sastanak tima

Realizacija dosadašnjih aktivnosti

Ožujak, 2023.

VII. Aktivnosti

Razrada aktivnosti rada s učenicima prema ishodima i broju sati, planiranje terenske nastave

ožujak, 2023.

VIII. Realizacija aktivnosti

- rad s učenicima u učionici i laboratoriju

- rad na terenu

- prezentacija rezultata projekta na Projektnom danu škole

ožujak - lipanj 2023

Biokemija kroz dva elementa!

Projekt Biokemija kroz dva elementa - voda i tlo predstavlja nastavak rada s darovitim učenicima naše škole.

Projekt je odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja u ukupnom iznosu od 3.933,92 € (28.932,00 kn) i traje do lipnja 2023. god.

Projektni tim:

Dragana Jozić, stručni suradnik psiholog

Darija Bodrožić-Selak, prof. biologije i kemije

Marijana Zaninović, prof. biologije i kemije, voditeljica projekta