ERASMUS + u našoj školi - PROJEKT: YOUNG EUROPEANS FOR SUSTAINABILITY - YES

U prekrasnom tjednu mobilnosti u našoj školi, ostvareni su svi ishodi planirani kroz aktivnosti unutra Cilja 14_Zaštititi i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse, Cilja 15_Održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti i preokrenuti degradaciju zemljišta i spriječiti daljnji gubitak biološke raznolikosti i Cilja 16_Promovirati miroljubiva, inkluzivna i pravedna društva.

Prvi dan mobilnosti započeli smo međusobnim upoznavanjem i upoznavanjem škole. Predstavili smo plan aktivnosti i odradili prvu radionicu. Radionicu nazvanu Mudrost biljaka vodila je profesorica Marija Vidović zajedno s našim učenicama. Učenici su se upoznali s ljekovitošću smilja i lavande te su izrađivalli kreme, hidrolate i mirisne kuglice.

Drugi dan mobilnosti je u potpunosti bio posvećen Vodi i Zemlji. Otišli smo na stručni izlet na otok Zlarin koji je prvi zabranio uporabu plastike na otoku, te smo se kroz radionice u miješanim grupama upoznali s načinom života na otoku. Promičući Održivi razvoje prošetali smo se do vrha otoka do Lokvice - centra bioraznolikosti otoka. slobodno popodne iskoristili smo za razgledavanje Šibenika - centra naše županije i riznice povijesnih spomenika.

Treći dan mobilnosti proveli smo u ostvarivanju Cilja 16 kroz temu volontiranja. Započeli smo dan prijemom kod gradonačelnika koji nam je pojasnio ulogu i mogućnosti lokalne vlasti u donošenju i provedbi odluka koje utječu na održivost zajednice, a nakon toga su nam sure iz udruge "Mladi u EU" održale zanimljivu radionicu na temu "Ja, volonter!". Popodne smo proveli upoznajući Kninsku tvrđavu i kulturno povijesnu baštinu Hrvatske. Dan smo završili kvizom kojeg su osmislili i vodili naši učenici, a koji je kroz teme održivog razvoja poticao učenike na argumentirano iznošenje prijedloga za održivost našeg planeta. Strogi žiri činilo je pet nastavnika koji su imali težak zadatak odabrati pobjednika.

Četvrti dan smo proveli u NP Krka - mjestu po  prirodnim krškim fenomenima i očuvanoj prirodi. Uz stručno vodstvo upoznali smo se s važnošću održanja bioraznolikosti i prirodne ravnoteže.

Peti dan mobilnosti započeli smo uz radionicu naziva Sjećanja koju je osmislila i vodila profesorica Nikolina Grizelj zajedno s našim učenicima. Svaka grupa učenika izrađivala je kolaž koji je izrađen od fotografija nastalih tijekom cijelog tjedna zajedničkog druženja. Okvir kolaža izrađen je od prirodnih materijala te materijala iz prirode koje su naši učenici skupili tijekom aktivnosti. Svečana ceremonija opraštanja započela je izvedbom KUD Napredak iz Knin i svirkom naših cura. Za kraj, podijeli smo certifikate i rekli jedno drugome "Doviđenja, ne Zbogom".

Izvor: Marijana Zaninović

objavio: Jasminka Vujević   datum: 3. 10. 2022.