Mjesec dana za planet Zemlju i njezine stanovnike

Ove smo godine  obilježili Dana planeta Zemlje akcijom: Mjesec dana za planet Zemlju i njezine stanovnike.

Naime, akcija je provedena u suradnji s dvjema kninskim udrugama, a ideja je bila očuvati okoliš te pritom pomoći ljudima i životinjama.

Prvi se dio akcije odnosio na pomaganje oboljelima od leukemije i limfoma prikupljanjem plastičnih čepova za nabavu skupih i, vrlo često, nedostižnih lijekova („Plastičnim čepovima do skupih lijekova“). Čepove smo proslijedili Ekološkoj udruzi „Krka“ koja je zajedno s Gradom Kninom i tvrtkom „Čistoća i zelenilo“ 22. 4. 2023. provela akciju „Sedam čepova za sedam kninskih rijeka“.

Za prikupljene čepove dobili smo tri sadnice ljekovitog bilja koje će obogatiti naš školski vrt.

Drugi dio naše akcije odnosio se na prikupljanje hrane za Kninske njuškice – Udrugu Berta. Udruga skrbi za dobrobit životinja, prvenstveno pasa i mačaka, osiguravajući im privremeni krov nad glavom, veterinarsku skrb, hranu, a konačni im je cilj osigurati svakoj životinji trajni dom. Ovaj dio akcije naišao je na problem. Naime, akcija je trajala od 22. 3. 2023. do 22. 4. 2023., a u holu škole bile su postavljene kutije za prikupljanje plastičnih čepova i hrane.

Nakon prvog tjedna netko je otuđio dio donirane pseće hrane. To nas nije obeshrabrilo te smo kutije preselili u knjižnicu.

Učenice i učenici 1. A razreda opće gimnazije pokazali su najveće srce prikupivši najviše hrane za drage njuškice.

Akciji su se odazvali i radnici  naše škole. Svim sudionicima akcije zahvaljujemo na odazivu!

Nadamo se da je ovo samo početak prekrasne priče sa sretnim završetkom jer Zemlja nas treba svaki dan kao što i mi trebamo nju.

Izvor: Nada Jakovčević

objavio: Jasminka Vujević   datum: 27. 4. 2023.