Alat za nastavnike: Europska kulturna baština u učionicama

Europska kulturna baština u učionicamaU ime Glavne uprave za obrazovanje, mlade, sport i kulturu Europske komisije zaprimili smo obavijest o mogućnostima korištenja materijala i alata koji su kreirani za učitelje, nastavnike i učenike, a vezano uz Europsku godinu kulturne baštine.

Alati su razvijeni povodom Europske godine kulturne baštine 2018. kao izvor za nastavnike svih predmeta, a služe kao pomoć pri nastavi, raspravama i obrazovnim projektima povezanima s europskom kulturnom baštinom.

Jednostavni su za upotrebu i sadržavaju konkretne ideje za aktivnosti unutar učionice, ali i izvan nje. Nastavnici na raspolaganju imaju dvije interaktivne lekcije: prva lekcija predstavlja temu kulturne baštine na zabavan način, a druga učenike poziva na istraživanje europske kulturne baštine uz praktične projekte. Osim toga, učenici mogu igrati internetsku igricu „Detektivi kulturne baštine” u parovima ili skupinama.

Alat je dostupan na svim službenim jezicima EU-a. Više informacija dostupno je u nastavku.

Ako imate bilo kakva pitanja ili komentare o alatu, možete se obratiti službi za pomoć Europske godine kulturne baštine na adresi eych2018@iservice-europa.eu.

Služba za pomoć Europske godine kulturne baštine

Slijedi e-mail od EYCH-a:

Dragi učitelji,

2018. proglašena je Europskom godinom kulturne baštine. Prilika je to za obrazovanje djece i mladih o vrijednosti zajedničke baštine, koja uključuje književnost, umjetnost i spomenike, zanate koje su nam prenijeli naši preci, tradicije, hranu u kojoj uživamo i filmove koje gledamo i u kojima se prepoznajemo.

Radi obilježavanja Europske godine kulturne baštine Europska komisija osmislila je nastavne planove, aktivnosti i projekte kojima želi potaknuti učenike na otkrivanje svoje kulturne baštine, interakciju s njom i uživanje u njoj. Novi alati za učitelje na temu europske kulturne baštine temelje se na konceptu kulturne baštine, u neposrednoj lokalnoj zajednici učenika i u europskom kontekstu.

Koja je namjena tih alata?

Ovi će obrazovni alati vama i vašim učenicima dati konkretne ideje za nastavne aktivnosti i aktivnosti izvan školske zajednice kroz koje možete otkriti različite oblike kulturne baštine u svojoj okolini.

Poziv je to i na promišljanje o sljedećim pitanjima:  što je kulturna baština i zašto ju je važno njegovati i očuvati?  Što čini Europsku kulturnu baštinu i zašto ona nadilazi nacionalne granice?  Možemo li izgraditi zajedničku budućnost slavljenjem i priznavanjem europske kulturne baštine?

Kome su ti alati namijenjeni? Alati služe učiteljima svih predmeta i područja da u nastavu uvedu kulturnu baštinu i razgovaraju o njoj s učenicima u dobi od 10 do 15 godina.  Sadržaj je univerzalan i  može se primjenjivati i nakon 2018.

Alati su dostupni i na vašem jeziku  https://europa.eu/cultural-heritage/toolkits/toolkit-teachers_hr

U čemu se sastoje ti alati?

Vodič za učitelje sadržava upute za upotrebu alata i opis svih elemenata, među ostalim prijedloga za projekte, nastavnih planova i internetske igre. Sadržava i savjete za objavljivanje i dijeljenje učeničkih projekata na internetu te korisne poveznice i resurse.

Među alatima su i dva nastavna plana. Prvi se odnosi na internetsku igru o kulturnoj baštini koja pomaže učiteljima da uvedu temu na zabavan i edukativan način. U drugom je planu predviđeno potaknuti učenike da istražuju europsku dimenziju svoje kulturne baštine putem kreativnih i praktičnih projekata.  Ponuđeno je 16 konkretnih prijedloga za projekte od kojih možete odabrati one koje ćete provesti s učenicima u učionici ili izvan nje.

-         To smo mi

-         Umjetnici na zahtjev

-         Vremenske kapsule

-         Nadahnuto tradicijom

-         Posvajanje spomenika

-         Proslave

-         Europske kulturne rute

-         Zajednička baština

-         DiscoverEU: vaš europski popis želja

-         Industrijska baština

-         Zaplešimo!

-         Ciklus baštine

-         Mimo utabane staze

-         Bratimljenje gradova

-         Mladi za baštinu

-         Oznaka europske baštine

Naposljetku, upoznajte svoje učenike s internetskom igrom posvećenoj Europskoj godini kulturne baštine!

Internetska igra Detektivi kulturne baštine ima dvije razine težine prilagođene učenicima u dobi od 10 do 12 godina i onima u dobi od 13 do 15 godina. Tema je igre europska kulturna baština i može potaknuti razgovor o značenju baštine. Može se igrati u parovima ili skupinama, a učitelj ima ulogu moderatora.

Zaigrajte igru: https://europa.eu/cultural-heritage/toolkits/culture-heritage-detectives_hr

Iskoristite obrazovne sadržaje o kulturnoj baštini ne samo ove godine nego i u budućnosti!

Tim Europske godine kulturne baštine

The EYCH team

European Commission

Directorate-General for Education and Culture

J-II 70 02

B-1049 Brussels/Belgium

EAC-EYCH2018@ec.europa.eu

objavio: Berta Dragičević   datum: 17. 12. 2018.