Prva Geneneracija - poziv školama na sudjelovanje - Ciljevi održivog razvoja

Globalni ciljevi odrzivog razvojaSvi učenici u Hrvatskoj pozvani su sudjelovati u kampanji  „Prva Generacija - Globalni ciljevi održivog razvoja (COR) i moj grad/škola

#PrvaGeneracija ime je inicijative koju je 2016. pokrenula švedska vlada. Cilj inicijative je podići razinu svjesnosti među mladima i edukatorima o Globalnim ciljevima održivog razvoja koje su države članice UN-a usvojile 2015. godine. Inicijativu je već provelo petnaestak zemalja diljem svijeta i obuhvatila je nekoliko milijuna djece i mladih. Ovo će biti treća godina da se projekt provodi u Hrvatskoj s ciljem poticanja što većeg broja mladih na razmišljanje o ciljevima održivog razvoja, s posebnim naglaskom na klimu. Ovogodišnji partneri projekta su organizacije civilnog društva Terra Hub, WWF Adria i Odraz, a medijski partner 24sata.

Učenici (ili timovi) koji žele sudjelovati imaju zadatak izraditi plakat koji se odnosi na jedan od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja (COR), a koji se izravno ili neizravno odnosi na klimu i klimatske promjene. Cilj plakata je senzibilizirati javnost za odabrani cilj i njegov učinak na klimatske promjene. Prijaviti se mogu učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj od 03. travnja do 10. svibnja putem e-mail adrese prvageneracija2019@gmail.com, a detaljne uvjete natječaja možete pronaći na http://www.wwfadria.org/kampanje/prvageneracija/.

Pet najboljih učeničkih plakata bit će dio završne izložbe koju je kreirao Švedski Institut a prikazuje ciljeve održivog razvoja i kako se Švedska nosi s njihovom provedbom, a ima za cilj potaknuti raspravu o ciljevima i suradnju pri ostvarivanju ciljeva. Izložba će biti postavljena u EU tjednu održivog razvoja od 30. svibnja do 05. lipnja u Studentskom centru u Zagrebu. Na dan otvorenja izložbe održat će se panel diskusija u Stablu znanja Studentskog centra u kojoj će sudjelovati učenici čiji plakati su odabrani za izložbu te predstavnici poslovnog, akademskog i civilnog sektora.

Mirna Juric

Communications Adviser

www.swedenabroad.com/zagreb

Izvor: Marija Brajković Anđelka Anić-Antić, Srednja škola Lovre Montija, Knin, Mirna Juric

objavio: Berta Dragičević   datum: 16. 4. 2019.